Skip to main content

Jak se čistí voda použitá na praní? Přijďte se podívat 8. června do ČOV Zlín-Malenovice

Zlín – Čistírna odpadních vod ve Zlíně-Malenovicích (ČOV) slaví letos 60 let své existence. Jak dnes vypadají technologie pro 75tisícové krajské město? Jaké se používají postupy? Co se děje s vyčištěnou vodou? Přijďte to sami zjistit během dne otevřených dveří, který se uskuteční v sobotu 8. června. Program je určený jak pro dospělé, tak i pro mládež a děti.

Voda nás provází každý den, je jednou z nutných podmínek pro život. Péče o ni je dnes na velmi vysoké úrovni, a týká se to také péče o tu již jednou použitou, třeba na praní, koupání, umývání nádobí nebo splachování. Dá se účinně vyčistit a znovu vrátit přírodě. Jak to děláme v našem největším zařízení tohoto druhu, vám rádi ukážeme,“ pozvala k návštěvě Miriam Chmelová Holbová, ředitelka společnosti Vodovody a kanalizace Zlín (VaK), která den otevřených dveří v ČOV Zlín-Malenovice pořádá.

ČOV ve Zlíně-Malenovicích byla uvedena do provozu v roce 1964 a původně byla navržena na kapacitu 65 000 EO (ekvivalentních obyvatel). Výjimečná byla ve své době jímáním bioplynu a výrobou elektrické energie. Dnes má ČOV kapacitu 207 000 EO a vyčistí cca 8,5 milionu krychlových odpadních vod ročně. Současně se ČOV může pochlubit vysokou soběstačností, když si téměř 80 procent potřeby elektrické energie dokáže vyrobit sama z vlastních zdrojů, spalováním bioplynu v kogeneračních jednotkách.

V areálu ČOV čeká zájemce komentovaná prohlídka a výstava automobilových veteránů, děti si budou moci zaskákat na nafukovacích atrakcích.

Den otevřených dveří v ČOV Zlín-Malenovice spojil VaK s programem Dopravní společnosti Zlín – Otrokovice (DSZO), která si ve stejný den připomene 80 let od zavedení trolejbusové dopravy v dnešním krajském městě. „Pro přepravu k vodárenskému areálu jsme zájemcům připravili zvláštní autobusovou linku. Bezplatná kyvadlová doprava mezi sídlem DSZO v ulici Podvesná XVII a Malenovicemi zahájí provoz v 9:10,“ uvedl ředitel DSZO Josef Kocháň. Interval mezi spoji bude 40 minut, linka bude zastavovat také na zastávkách Náměstí Míru, Náměstí Práce, Prštné-Ovečkárna, Louky-křiž., Malenovice-křiž. a Sklady. V opačném směru pak cestujícím zastaví na Skladech, Malenovicích-křiž., Loukách-křiž., Prštném-Ovečkárně, Náměstí Práce, Školní a Divadlu. Poslední autobus od ČOV zpět do Zlína vyjede v 16:15 hodin.

Ke stažení: