Spotřeba vody v horkých dnech roste. Její nedostatek ale nehrozí.

Dlouhotrvající tropické teploty a nedostatek srážek se projevují na území celé republiky a Zlínsko není výjimkou. Zatímco vody v řekách ubývá, průměrná spotřeba domácností v létě mírně roste. Když přišla letošní horka, na Zlínsku vzrostla spotřeba jednorázově oproti běžnému stavu 9 procent a pak se vrátila k normálu. Díky vysoké kapacitě vodních zdrojů v regionu a skupinovému vodovodu Zlín ale nedostatek pitné vody nehrozí.

"Obyvatelé Zlína a okolí problémy s nedostatkem či kvalitou pitné vody řešit nemusí. Nic na tom nemění ani extrémní teploty a sucho, které nás v poslední době trápí. Vděčíme za to primárně kapacitě nádrže Slušovice a hydrogeologických vrtů. Samozřejmě je ale potřeba s vodou neplýtvat,“ říká předseda představenstva VaK Zlín Svatopluk Březík. „Vyřešit se nám navíc podařilo i letitý problém a na skupinový vodovod napojit také obec Lukoveček,“ dodává.

Vysoké teploty se neprojevují ani na vodovodním a kanalizačním potrubí, které může při extrémních teplotních výkyvech praskat. „V takto horkém počasí nebo naopak při extrémních mrazech dostává vodovodní i kanalizační infrastruktura samozřejmě zabrat více než při průměrných teplotách. Zásadní nárůst poruch ale zatím nepozorujeme,“ hodnotí vliv počasí na infrastrukturu Březík.

Voda pro Zlínsko je zajišťována ze dvou základních zdrojů. Ta pro východní část Zlína a okolí Vizovic, Slušovic, Kostelce či Fryštáku pochází z nádrže Slušovice a je upravována v úpravně vody v Klečůvce. Kapacita nádrže je přes sedm milionů kubíků vody. Západní část Zlína a okolí Otrokovic a Napajedel využívají vodu ze studní a hydrogeologických vrtů hlubokých až 40 metrů. Tato voda se upravuje v Tlumačově.
Zdroj vody pro více než 170.000 odběratelů ve Zlínském kraji

Kontaktujte nás

Tř. Tomáše Bati 383,
760 49 Zlín
tel.:577 124 281
577 124 284
577 104 619
email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.